• ×

  Cengiz Aydoğdu

  27. Dönem Aksaray Milletvekili

  Anayasa Komisyonu Üyesi

  Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekili

  Türkiye - Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyesi

  Güney Doğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi

  1958 yılında Aksaray'da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Mariye'dir. İlk ve orta tahsilini Aksaray’da tamamladı.

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi.

  Orta öğrenim yıllarından başlamak üzere; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığında çeşitli kademelerde görev yaptı. TRT Genel Müdürlüğünde program yapımcılığı görevinde bulundu.

  1986 yılında İçişleri Bakanlığında Kaymakamlık mesleğine intisap etti. Ağrı Kaymakam Adaylığı ile başlayan mülkî idare amirliği görevi bu güne kadar devam etti. Sırası ile Nevşehir Derinkuyu, Çorum Mecitözü, Malatya Doğanyol ve Antalya Gazipaşa kaymakamlıkları ile Sivas Vali Yardımcılığı görevlerini ifa etti.

  1987 – 1988 yıllarında İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan bir program çerçevesinde İngiltere’de, lisan öğrenimi ve İngiliz İdarî Sistemi hakkında eğitim aldı.

  1997 yılında İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatında görevlendirildi. APK Kurul Başkanlığında Daire Başkanlığı, Personel Daire Başkanlığı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

  2002 – 2006 yıllarında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü olarak görev aldı.

  2006 yılından itibaren sırasıyla Artvin ve Kırklareli valiliklerinde bulundu.

  26. Dönem Aksaray Milletvekili seçildi. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Üyeliği, AB Uyum Komisyonu Başkanvekilliği, Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyeliği, Türkiye Yeni Zelanda Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi görevlerinde bulundu. 27. Dönemde yeniden Aksaray Milletvekili seçildi.

  İlk kitabı “Bize Velvele Düştü” ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2005 yılı “deneme” dalında yılın yazarı ödülünü aldı. İkinci kitabı “Yalnızlık Muhatap İster” 2014 yılında yayınlandı ve ESKADER tarafından yine kendi dalında yılın kitabı ve yazarı seçildi. Üçüncü kitabı olan “Sağlam Yerin Tamiri” ise 2017 yılında yayınlandı.

  Evli ve 2 çocuk babası, İngilizce bilir.

 • ×

  İlknur İnceöz

  16 Ekim 1973’te Aksaray’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Aksaray’da Serbest Avukat olarak çalıştım.

  Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu kuruluş çalışmalarına katkı sağladım. Belediye ve Kurum avukatlığı yaptım. Sivil Toplum Kuruluşlarında yöneticilik görevlerinde bulundum. AK Parti’ye, Partimizin kurulduğu andan itibaren üye olarak partimizin çalışmalarında yer aldım. Ayrıca 2003 yılında Aksaray AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Seçim İşleri Başkanı,  2005 yılından itibaren Aksaray Kadın Kolları Başkanı olarak görev yaptım.

  2007 yılı 23. Dönemde AK Parti Aksaray Milletvekili seçildim. Adalet Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeliği ile TBMM Çevre Araştırma Komisyonu Üyeliği ve Kayıp Çocuklar Araştırma Komisyonu çalışmalarında bulundum.

  2011 yılı 24. Dönemde AK Parti Aksaray Milletvekili seçildim. Adalet Komisyonu Üyeliği, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Üyesi olarak görev yaptım. Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu çalışmalarında bulundum. 05.05.2014 tarihinde kurulan 9/8 Esas No.lu Meclis Soruşturma Komisyonu üyesi olarak görev yaptım. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı olarak görev yaptım.

  2015 yılı 25. Dönemde AK Parti Aksaray Milletvekili seçildim. AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev aldım.

  2015 yılı 26. Dönemde AK Parti Aksaray Milletvekili olarak seçildim. Halen AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev yapmaktayım. Evli ve bir çocuk annesiyim.